O autorze
Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych.
www.demeter.com.pl

Jak przekonać dziecko do dentysty?

Wizytę adaptacyjną najlepiej zaplanować, gdy nic złego się nie dzieje - idealnym momentem jest 2-3 rok życia.
Wizytę adaptacyjną najlepiej zaplanować, gdy nic złego się nie dzieje - idealnym momentem jest 2-3 rok życia. Fotolia
Pierwsza wizyta u stomatologa wcale nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie podpowiada, jak przekonać dziecko do regularnej kontroli dentystycznej i co zrobić, żeby kojarzyła mu się przyjemnie.

Zdaniem eksperta podstawowym błędem rodziców jest odwlekanie konsultacji do momentu pojawienia się problemów z zębami. Takie doświadczenie nigdy nie będzie dla dziecka neutralne i może na długo pozostawić złe wspomnienia.
- Zamiast czekać do tej chwili, warto zabrać dziecko na wizytę adaptacyjną. Najlepiej ją zaplanować, gdy nic złego się nie dzieje - nie widać próchnicy i ząb nie boli. Idealnym momentem jest 2-3 rok życia – mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.


Jak przekonać dziecko do dentysty – w 10 krokach radzi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter:

1. Wybierz dentystę z gabinetem dostosowanym do potrzeb najmłodszych. Kolorowe pomieszczenia, fotele w kształcie zwierząt i kąciki zabaw sprawią, że dziecko będzie chętniej odwiedzało stomatologa.

2. Przed wizytą nie zapewniaj swojej latorośli, że „nie ma się czego bać”. Mały człowiek zwraca uwagę na pojedyncze słowa, w tym przypadku na „ból” i „strach”. Wpływa to negatywnie na jego nastawienie.

3. Jeśli maluch boi się zabiegu, zapytaj stomatologa o możliwość zastosowania sedacji wziewnej, czyli tak zwanego gazu rozweselającego. Mały pacjent poczuje spokój i rozluźnienie.

4. Twoje dziecko boi się bólu? Nowoczesne gabinety stomatologiczne stosują bezpieczne znieczulenia. Warto oszczędzić mu wszelkie nieprzyjemności i poprosić o nie dentystę.

5. Pożyteczną inicjatywą jest wycieczka przedszkolna do stomatologa. Dzieci oglądają gabinet, dowiadują się ciekawych rzeczy, otrzymują prezenty, a przy okazji oswajają się z nowym miejscem.

6. Pokaż dziecku, że wizyta u dentysty to przygoda. Zaaranżuj domowy gabinet stomatologiczny, tak by twoje dziecko mogło „przebadać” wszystkie misie. Dzięki temu kontrole wydadzą mu się ciekawsze.

7. Zabierz do dentysty wszelkie „rozpraszacze”. Może to być ulubiona maskotka, lalka czy książeczka. Takie akcesoria będą szczególnie przydatne podczas oczekiwania w poczekalni.

8. Bądź przy dziecku – zagaduj je, trzymaj je za rękę. Twoja obecność będzie dla niego bardzo ważna. Zachowaj spokój, nawet jeżeli zobaczysz, że dziecko czuje dyskomfort.

9. Po wizycie u stomatologa pomyśl o nagrodzie – kup dziecku drobny upominek, spędź z nim czas tak jak lubi – na kręglach, lodowisku, rolkach. Dzięki temu wizyta będzie mu się lepiej kojarzyć.

10. Zabieraj dziecko do dentysty co 3-4 miesiące. Każdorazowa kontrola jest dla niego dodatkowym doświadczeniem. Z kolei dla ciebie będzie psychicznym uspokojeniem.

Masz więcej pytań? Zapytaj!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...