O autorze
Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych.
www.demeter.com.pl

Wiemy, dlaczego Polacy unikają dentysty

Blisko 100% czterdziestolatków ma próchnicę. Problem dotyczy również najmłodszych Polaków.
Blisko 100% czterdziestolatków ma próchnicę. Problem dotyczy również najmłodszych Polaków. Fotolia
Najmniejszy problem z dostępem do dentysty mają mieszkańcu Holandii, największy Łotwy - wynika z raportu Euro Health Consumer Index. Polska znajduje się w połowie stawki - zajmuje 14 miejsce.

Według Euro Health Consumer Index, który powołuje się na dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polacy unikają stomatologa ze względu na trzy powody: zbyt długi czas oczekiwania na wizytę, zbyt wysokie ceny, utrudniony dostęp do gabinetu dentystycznego.


Zęby Europejczyka
Najmniejszy problem z dostępem do stomatologa mają Holendrzy, Austriacy, Luksemburczycy, Czesi, Niemcy i Słowacy. Najgorsza sytuacja jest z kolei na Łotwie, a także w Portugalii, Islandii, Włoszech i Grecji. Polska zajmuje 14 miejsce.
Rezultat? Blisko 100% czterdziestolatków ma próchnicę. Problem dotyczy również najmłodszych Polaków. Nawet 84% dzieci w grupie między 5. a 9. rokiem życia ma ten problem.

Dentysta? Za rzadko!
Osoba dorosła powinna odwiedzać stomatologa przynajmniej raz na pół roku – mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie. - Palacze papierosów, nadużywające alkohol, kobiety w ciąży, chorujący na cukrzycę powinni robić to częściej, gdyż znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka występowania chorób dziąseł i zębów.
Jak zauważa ekspert Kliniki Demeter, częstsze wizyty zaleca się również dzieciom. Ich zęby są bardziej narażone na rozwój próchnicy, dlatego kontrole powinny odbywać się przynajmniej raz na trzy miesiące.


Strach ma małe zęby
Każdą wizytę u stomatologa poprzedza przegląd kontrolny - dentysta najpierw ogląda zęby, wypełnienia oraz ubytki. Zwraca uwagę również na błonę śluzową całej jamy ustnej – w ten sposób sprawdza, czy nie ma między innymi zmian nowotworowych. Stałym elementem wizyty jest również wywiad lekarski - stomatolog pyta o przebyte choroby i przyjmowane leki. Dzięki temu może określić, czy wymagane są kolejne wizyty i między innymi jakie zabiegi można wykonać bez specjalnego przygotowania, jaki rodzaj znieczulenia można zastosować w trakcie leczenia stomatologicznego. Jeśli okaże się, że uzębienie wymaga leczenia, dentysta jak najszybciej do niego przystępuje.

Bezstresowe leczenie
Zdaniem lek. stom. Romualdy Schreiber Polacy unikają stomatologa z jeszcze jednego powodu – boją się bólu.
-Leczenie zębów nie musi boleć. Nowoczesne gabinety stomatologiczne stosują najlepsze bezpieczne znieczulenia, które całkowicie eliminują wszelkie nieprzyjemności – mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie. - Warto pamiętać, że dbając o zęby, troszczymy się nie tylko o piękny uśmiech, ale również o zdrowie całego organizmu, czyli m.in. o serce, nerki, stawy, płuca, mózg.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...