O autorze
Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych.
www.demeter.com.pl

Polacy nie mają szczoteczek i boją się dentysty

Dbając o zęby, troszczymy się nie tylko o piękny uśmiech, ale również o zdrowie całego organizmu.
Dbając o zęby, troszczymy się nie tylko o piękny uśmiech, ale również o zdrowie całego organizmu. Fotolia
800 tys. Polaków nie ma i nigdy nie miało swojej szczoteczki do zębów - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prawie co dziesiąty mężczyzna wcale nie był u dentysty. Problem jest mniejszy u kobiet – dotyczy 3% pań.

Według raportu Ministerstwa Zdrowia u stomatologa pojawiamy się dopiero, gdy pojawia się ból. Główną przyczyną unikania gabinetów jest strach oraz dźwięk wiertła. To drugie przeraża niemal połowę Polaków. W efekcie blisko 100% czterdziestolatków ma próchnicę.
- Leczenie zębów nie musi boleć. Nowoczesne gabinety stomatologiczne stosują najlepsze bezpieczne znieczulenia, które całkowicie eliminują wszelkie nieprzyjemności – mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie. – Warto pamiętać, że dbając o zęby, troszczymy się nie tylko o piękny uśmiech, ale również o zdrowie całego organizmu, czyli m.in. o serce, nerki, stawy, płuca, mózg. Zdrowe nawyki warto wprowadzać od najmłodszych lat życia – dodaje ekspert.


Bezstresowe leczenie
Próchnicy sprzyjają zaniedbania rodziców - często nie nakłaniają dzieci do mycia zębów i odwiedzania stomatologa. W rezultacie problem dotyczy 84% polskich dzieci w grupie między 5. a 9. rokiem życia – wynika z badania Ipsos. Próchnica pojawia się o wiele częściej u osób, które nie odwiedzają stomatologa. Jest powszechna tak wśród chłopców (82 proc.), jak i dziewczynek (78 proc.).
- Skoro dorośli przychodzą z niedomytymi zębami, to nie łudźmy się, że dzieci, ucząc się na ich przykładzie, będą je myły – dodaje dr Romualda Schreiber.
Podstawowym błędem jest odwlekanie pierwszej konsultacji do momentu pojawienia się problemów z zębami. Zamiast czekać do tej chwili, wystarczy zabrać pociechę na wizytę adaptacyjną, która jest bezbolesną konsultacją zapoznawczą. Warto wybrać dentystę z gabinetem dostosowanym do potrzeb najmłodszych, gdzie bezstresowemu leczeniu sprzyjają kolorowe pomieszczenia, fotel w kształcie dinozaura i kąciki zabaw.

Uderz w jedzeniem w próchnicę
Ważny wpływ na uzębienie ma też prawidłowe odżywianie. - Jedzenie w dużych ilościach łatwo fermentujących węglowodanów (głównie w postaci słodyczy) i brak regularnej higieny, to dwie najważniejsze przyczyny problemów z zębami – mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter.
Najczęściej spożywane produkty kariogenne (inicjujące proces próchnicotwórczy) to: batony, chipsy ziemniaczane, nadziewane drożdżówki. - Starajmy się ograniczyć słodkości i zastąpić je świeżymi warzywami i owocami, produktami mlecznymi, czy gorzką czekoladą, o działaniu niekariogennym i kariostatycznym. Zamiast napojów gazowanych i soków owocowych pijmy wodę lub niesłodzoną herbatę - mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...