O autorze
Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych.
www.demeter.com.pl

Ból zęba? To może być schorzenie stawów!

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są najczęstszą, po problemach z zębami, przyczyną bólów w obrębie twarzy.
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są najczęstszą, po problemach z zębami, przyczyną bólów w obrębie twarzy. Fotolia
Dokuczają ci migreny, szumy uszne, bóle szyi? Wydaje ci się, że powodem są problemy z zębami? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Dowiedz się na czym polega problem i jak go leczyć.

Stawy skroniowo-żuchwowe należą do najbardziej złożonych w organizmie. Są ruchome dlatego umożliwiają żucie pokarmu oraz mówienie. Związane z nimi dysfunkcje są najczęstszą, po problemach z zębami, przyczyną bólów w obrębie twarzy. Zwykle manifestują się objawami zupełnie niewskazującymi na przyczynę stawową. Kiedy należy bezwzględnie skorzystać z pomocy lekarza?


Tego nie lekceważ
- Z pomocy stomatologa należy skorzystać, gdy odczuwamy bóle w stawie skroniowo-żuchwowym lub w mięśniach żucia. Alarmującym objawem są również ograniczenia lub nadmierne ruchy żuchwy, a także trudności z otwarciem lub zamknięciem ust. Trzaski, trzeszczenia w stawach również powinny zmotywować do odwiedzenia dentysty – mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Przyczyn powstania schorzenia może być kilka: choroby ogólnoustrojowe (na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów), nieprawidłowości zgryzowe (na przykład wady zgryzu, utrata zębów), urazy w obrębie szczęki lub żuchwy. Taki problem może mieć również podłoże psychologiczne (bruskizm - zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk). Problemy ze mogą sprzyjać rozwojowi wielu chorób i prowadzić do zniszczeń stawu.
- Niezbędne jest szybkie leczenie, które – w zależności od zaleceń lekarza – opiera się na zażywaniu leków (przeciwbólowych i przeciwzapalnych), połączonych z fizjoterapią (np. masażami obniżającymi napięcie mięśniowe) i użyciu szyn relaksacyjnych - mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Leczenie nowej generacji
Leczenie lekami, masażami i szynami zyskało silnego sojusznika w postaci wykorzystania kwasu hialuronowego. Jego niedobór może być powodem rozwijania się schorzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. Z tego powodu do leczenia wprowadzono suplementację w postaci iniekcji dostawowych z wykorzystaniem tego związku.
- Kwas hialuronowy utrzymuje na właściwym poziomie prężność i lepkość płynu maziowego (płynu wypełniającego staw). Dodatkowo ma działanie lubrykujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe, co pobudza tkankowe procesy regeneracji chrząstki i normalizuje proces wydzielania naturalnego kwasu hialuronowego przez komórki błony maziowej - mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Dostawowa iniekcja to krótki i bezbolesny zabieg – lekarz prowadza go po znieczuleniu miejscowym. Składa się z dwóch etapów: płukania stawu solą fizjologiczną (co pozwala usunąć substancje prozapalne), a następnie podania do jamy stawowej niewielkiej ilości kwasu hialuronowego.


Masz podobny problem? Nie zwlekaj! Skorzystaj z pomocy stomatologa!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...