O autorze
Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych.
www.demeter.com.pl

Pielęgnacja zębów od niemowlaka do starszaka

Zęby wymagają opieki od najmłodszych lat życia
Zęby wymagają opieki od najmłodszych lat życia Fotolia
Pierwsze lata życia dziecka, decydują nie tylko o stanie "mleczaków", ale także przyszłych zębów stałych! Lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie podpowiada, jak dbać o higienę zębów u najmłodszych dzieci.

Zawiązki zębów zaczynają rozwijać się już w szóstym tygodniu życia płodowego i tak jak cały układ kostny są silnie uzależnione od diety i trybu życia matki. Nieprawidłowe odżywianie i używki przekładają się na zdrowie dziecka i jego zębów.
- Należy dbać o zrównoważoną dietę, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli są przestrzegane, nie powinno być żadnych problemów. Zawsze trzeba pamiętać, że wszelkie diety eliminacyjne są dużym elementem ryzyka – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.


Pierwsze kroki
Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice często nie zdają sobie sprawy, że mimo braku zębów, muszą dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka.
- Należy czyścić jamę ustną wacikiem nawiniętym na palec i zamoczonym w ciepłej wodzie. Nie tylko dbamy wtedy o stan zdrowia dziecka, ale też zaczynamy przyzwyczajać dziecko do ingerencji w jamie ustnej - mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.
Po pojawieniu się zębów można zacząć używać szczoteczki do zębów. Jednak mycie powinno odbywać się pod kontrolą i z pomocą mamy lub taty, wtedy też dziecko nabiera właściwych nawyków. Niestety zdarza się, że okazuje sprzeciw, zaciska zęby i nie pozwala umyć sobie zębów, nie wspominając o samodzielnym wykonaniu swojego „obowiązku”.

Dobry przykład
Kiedy napotykamy opór ze strony dziecka, warto wykonać kilka czynności, które zachęcą malucha do higieny. Czasami wystarczy pozwolić dziecku wybrać szczoteczkę do zębów - kolory i atrakcyjne kształty sprawią, że z radością sięgnie po taki "gadżet". Inny razem przydaje się pomoc autorytetu - czasami jest to nauczyciel, innym razem starsze rodzeństwo, dziadek lub stomatolog, który wytłumaczy małemu pacjentowi dlaczego higiena jest taka ważna. Warto pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne powinny kojarzyć się dziecku z zabawą. W sklepach dostępne są różne książeczki i malowanki edukacyjne, które w ciekawy sposób przedstawiają zagadnienia higieny jamy ustnej.
- Bardzo ważne, by znaleźć czas i myć zęby razem z dzieckiem. Wówczas dajemy maluchowi dobry przykład i możemy sprawić, że zacznie nas naśladować - mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.


Zależy Ci na pięknym uśmiechu? Skorzystaj z pomocy doświadczonego stomatologa!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...