O autorze
Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych.
www.demeter.com.pl

Wybielanie zębów bez tajemnic

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej.
Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Fotolia
Białe zęby to nie tylko atrybut zdrowia, ale również ważny element urody. O tym, która metoda wybielania jest najskuteczniejsza i czy domowe sposoby działają, mówi lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie.

Czy pasty, nakładki, żele działają?
Pasty do zębów składają się z substancji ściernych. Ich podstawową zaletą jest ochrona zębów przed próchnicą. Dodatkowo mogą oczyścić zęby z przebarwień powstałych w wyniku jedzenia, picia, czy palenia papierosów. Nie zmienią jednak koloru szkliwa. Stosowanie pasków i nakładek nazębnych najczęściej kończy się zmianą koloru przednich powierzchni zębów, przy czym powierzchnie między zębami pozostają ciemniejsze. Taki efekt nie jest estetyczny i nie trwa długo. Najbardziej skutecznym i bezpiecznym sposobem jest wybielanie w gabinecie stomatologicznym.


Jak wygląda wybielanie w gabinecie stomatologicznym?
Wybielanie poprzedza konsultacja, podczas której stomatolog usuwa kamień, diagnozuje stan dziąseł, uzupełnia ubytki. Rozpoczynając zabieg lekarz dobiera odpowiednie stężenie wybielacza (nadtlenku wodoru). Następnie zabezpiecza dziąsła oraz inne tkanki miękkie jamy ustnej. Wybielanie wykonuje się w kilku sesjach. Za każdym razem środek jest nakładany na zęby, a jego działanie przyspiesza światło blue LED. Ta technologia wybiela zęby średnio o około osiem odcieni. Po zabiegu zęby są początkowo dużo bielsze na skutek odwodnienia szkliwa. Po dwóch-trzech dniach powinny delikatnie ściemnieć.

Jak postępować po zabiegu?
To, jak długo utrzymuje się efekt, zależy od wielu czynników, między innymi od przyzwyczajeń żywieniowych, nawyków, stanu higieny, jakości szkliwa i innych uwarunkowań genetycznych. Po wybielaniu przez 48 godzin zaleca się stosowanie tak zwanej białej diety (dozwolone są: mleko i jego przetwory, białe pieczywo, biały ryż, białe warzywa, białe ryby oraz białko jaja. Wszystko bez barwiących przypraw). Dzięki niej nie zepsujemy efektów zabiegu.


Czy każdy może skorzystać z wybielania zębów?
Zabieg poprzedza badanie dentystyczne oraz wywiad z pacjentem, które pozwalają ocenić dyspozycyjność oraz wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Z zabiegu nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stomatologa należy poinformować również o alergiach - istnieje bowiem ryzyko, że jesteśmy uczuleni na któryś ze składników materiałów wybielających. Do przeciwskazań należą także przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia oraz wiek poniżej 16 roku życia.

Co z domowymi sposobami - działają?
W internecie można znaleźć domowe sposoby na wybielanie zębów. Wśród nich najczęściej wymienia się: cytrynę, sól i sodę oczyszczoną. Tymczasem długotrwały kontakt z cytryną może zaszkodzić dziąsłom i osłabić szkliwo. Z kolei sól sprzyja powstawaniu bakterii chorobotwórczych, a używanie sody oczyszczonej może narazić zęby na uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość. Zamiast tego warto postawić na truskawki, ananasy, pomarańcze, pomidory lub sałatę - zawierają duże ilości kwasu jabłkowego, który jest podstawowym składnikiem past.

Zależy Ci na pięknym uśmiechu? Skorzystaj z pomocy stomatologa!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...