Pielęgnacja zębów od niemowlaka do starszaka

Zęby wymagają opieki od najmłodszych lat życia
Zęby wymagają opieki od najmłodszych lat życia Fotolia
Pierwsze lata życia dziecka, decydują nie tylko o stanie "mleczaków", ale także przyszłych zębów stałych! Lek. stom. Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie podpowiada, jak dbać o higienę zębów u najmłodszych dzieci.

Zawiązki zębów zaczynają rozwijać się już w szóstym tygodniu życia płodowego i tak jak cały układ kostny są silnie uzależnione od diety i trybu życia matki. Nieprawidłowe odżywianie i używki przekładają się na zdrowie dziecka i jego zębów.
- Należy dbać o zrównoważoną dietę, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli są przestrzegane, nie powinno być żadnych problemów. Zawsze trzeba pamiętać, że wszelkie diety eliminacyjne są dużym elementem ryzyka – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.


Pierwsze kroki
Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice często nie zdają sobie sprawy, że mimo braku zębów, muszą dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka.
- Należy czyścić jamę ustną wacikiem nawiniętym na palec i zamoczonym w ciepłej wodzie. Nie tylko dbamy wtedy o stan zdrowia dziecka, ale też zaczynamy przyzwyczajać dziecko do ingerencji w jamie ustnej - mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.
Po pojawieniu się zębów można zacząć używać szczoteczki do zębów. Jednak mycie powinno odbywać się pod kontrolą i z pomocą mamy lub taty, wtedy też dziecko nabiera właściwych nawyków. Niestety zdarza się, że okazuje sprzeciw, zaciska zęby i nie pozwala umyć sobie zębów, nie wspominając o samodzielnym wykonaniu swojego „obowiązku”.

Dobry przykład
Kiedy napotykamy opór ze strony dziecka, warto wykonać kilka czynności, które zachęcą malucha do higieny. Czasami wystarczy pozwolić dziecku wybrać szczoteczkę do zębów - kolory i atrakcyjne kształty sprawią, że z radością sięgnie po taki "gadżet". Inny razem przydaje się pomoc autorytetu - czasami jest to nauczyciel, innym razem starsze rodzeństwo, dziadek lub stomatolog, który wytłumaczy małemu pacjentowi dlaczego higiena jest taka ważna. Warto pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne powinny kojarzyć się dziecku z zabawą. W sklepach dostępne są różne książeczki i malowanki edukacyjne, które w ciekawy sposób przedstawiają zagadnienia higieny jamy ustnej.
- Bardzo ważne, by znaleźć czas i myć zęby razem z dzieckiem. Wówczas dajemy maluchowi dobry przykład i możemy sprawić, że zacznie nas naśladować - mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.

Zależy Ci na pięknym uśmiechu? Skorzystaj z pomocy doświadczonego stomatologa!
Trwa ładowanie komentarzy...